שלום, אורח


 
21/11/2013

בשנים האחרונות יכולנו לחזות בכמה מקרי נישואים וגירושים מתוקשרים במיוחד. המשותף לכל המקרים האלו הוא רמת העושר הכלכלי של אחד או שני בני הזוג. הגירושין של זוג השחקנים ההוליוודים דמי מור ואשטון קוצ'ר מסרבים להסתיים ונמתחים כבר מעל לשנה בערכאות משפטיות. הסדרה "מעושרות" חשפה אותנו לנשים יפות שמצאו בעל עשיר כמו ניקול ראידמן שהתחתנה עם האוליגרך מיכאל צ'רנוי. מנכ"לית בנק הפועלים שרי אריסון שהתגרשה מעופר גלזר ב- 2009. דוגמניות כמו רותם סלע ואסתי גינזבורג שמצאו את עצמן עם בעל עשיר ומיוחס. האם גבר עשיר המתחתן עם אישה פחות עשירה (ולהיפך) יכול להגן על נכסיו במקרים של פרידה וגירושין? מתי כדאי לעשות הסכם ממון ומה הוא צריך לכלול?

 

מה כולל הסכם ממון?

 

הרבה נשים מחפשות היום בעל עשיר. גם גברים לא נרתעים מלצאת עם נשים עשירות מהן בהרבה. זוהי תופעה כלל עולמית: בשוק ההכרויות באינטרנט ניתן למצוא כמעט בכל מדינה אתר הכרויות המיועד לעשירים וליפות. ברוסיה המרדף אחר בעל עשיר הפך לספורט לאומי ונשים רבות פונות לבתי ספר המציעים קורסים בפיתוי אוליגרכים. גם בסין נשים מנסות לברוח מהעוני על ידי נישואין לבעל אמיד ומשתתפות בקורסי פיתוי דומים לאלו שברוסיה. בארה"ב גם ניתן למצוא אתר הכרויות לעשירים וישנם משרדי שידוכים עבור מיליונרים ומיליונריות. התופעה מן הסתם לא פסחה גם על הישראלים. אז מה עושים בני זוג שרוצים להתחתן אך הם לא נמצאים במצב של שיוויון כוחות כלכלי? ההמלצה הגורפת היא עריכת הסכם ממון.
הסכם ממון הוא חוזה משפטי הנערך לפני הנישואין ונועד להסדיר את כל ענייני הרכוש ביניהם. הסכם הממון נועד למעשה להבטיח שבמקרה של פרידה עתידית, אחרי שגם טיפול זוגי לא הצליח לעזור,  לא יתעוררו מחלוקות סביב העניין הכלכלי. כל אחד מבני הזוג יודע עם מה הוא בא ואיך יתחלקו הכסף והרכוש המשותפים. ההסכם מתבצע בסיועו של עורך דין וחייב להיות מאושר אצל נוטריון או בבית משפט. הסכם הממון מתייחס לרכוש שצבר כל אחד מבני הזוג עד לנישואין ומתייחס לרכוש משותף עתידי. ההסכם גובר על חוק יחסי הממון בישראל שקובע שבגירושין כל אחד מבני הזוג מקבל את הרכוש שהביא עימו ומחצית מהרכוש המשותף. הסכם ממון מכסה בדרך כלל נושאים נוספים כמו: מניעת סרבנות גט, קביעת המשמורת, מזונות ונדל"ן.
חשוב לציין שהסכם ממון מיועד לא רק לאישה אמידה או בעל עשיר. כל אחד מאיתנו נכנס לחיי הנישואין עם חשבון בנק בגודל מסויים, גדול או צנוע, אבל דברים משתנים, אנשים מתעשרים או יורדים מנכסיהם. חשוב להתכונן לכל תרחיש אפשרי ולעגן את הזכויות שלנו בחוזה משפטי.

  

צירוף תמונות פרטיות
[MESSAGE]
[DATE_TIME]